County Fixtures & Results:

Three Limerick Underage Football Teams in Competition this Saturday.

Three Limerick Underage Football Teams in Competition this Saturday in Mick Neville Rathkeale, Dungarvan and Millstreet.

LIMERICK U15 FOOTBALL PANEL

Adam Fitzgerald Fr Caseys Andrew Kearns Caherconlish Brian McNamara Adare Cathal Harnett Fr Caseys Cathal Mc Coy Fr Caseys Cathal McEnery St Kierans Ciaran Uwatse Mungret St Pauls Cillian O’Farrell KildimoPallaskenry Colin Rochford Mungret St Pauls Conor Woulfe St Kierans Cormac Mann St Kierans Darragh Bridgeman Mungret St Pauls David O’Shaughnessy Askeaton/Ballysteen Diarmuid Buckley Fr Caseys Diarmuid Dennehy Bruff Eddie Ward Newcastlewest Edward Brennan Dromcollogher Broadford Eoin McGrath Galbally Finn Clancy Bruff Frank Corcoran Mungret St Pauls Gary O’Halloran St Patricks Gary Sheehan Kildimo Pallaskenry Jack O Connor Newcastlewest Jack Oliver Murroe Boher Jackson Griffin Askeaton/Ballysteen James Killian Mungret St Pauls Kenny Lynch Dromcollogher Broadford Kevin Lane Fr Caseys Michael Blashkov Newcastlewest Michael O’ Mahony Adare Michael Tierney Athea Niall Barry Askeaton/Ballysteen Oisin Moss Mungret St Pauls Padraig McMahon Askeaton/Ballysteen Patrick Ambrose St Kierans Pearse Shields St Patricks Rhys O’Malley Cappamore Sam Quigley Fr Caseys Sam Riordan Creocra Zach McCarthy Galtee Gaels

Management: John O’Grady Oola, Dave Lavin Adare, Stephen Lavin Adare, Alan Finnegan Na Piarsaigh

U15 HUMPHREY KELLEHER TOURNAMNET FIXTURES

Quarter Finals

Kerry South v Tipperary @ Knocknagree 10.30 am

Cork West v Limerick @ Knocknagree 10.30 am

Cork East v Clare @ Dromtarriffe 10.30 am

Kerry North v Waterford @ Knocknagree 10.30 am

Humphrey Kelleher Cup (Semi Finals)

Winner Kerry South/Tipperary v Winner Cork West/Limerick @ Knocknagree

Winner Cork East/Clare v Winner Kerry North/Waterford @ Dromtarriffe

Both Games @ 12.00 Noon

Humphrey Kelleher Losers (Semi Finals)

Loser Kerry South/Tipperary v Loser Cork West/Limerick @ Knocknagree

Loser Cork East/Clare v Loser Kerry North/Waterford @ Dromtarriffe

Both Games @ 12.00 Noon

Humphrey Kelleher Losers (Final) Millstreet 2.00 pm

Humphrey Kelleher Cup (Final) Millstreet 3.15 pm

LIMERICK U16 PANEL 2018

Name Club

Aaron Greene Pallasgreen

Adam McNamara St. Patricks

Caillum Hedderman Ballybricken

Ciaran Galvin Kildimo Pallaskenry

Conor Carew Monaleen

Conor Twomey Croom

Daniel Fitzgerald Askeaton/Ballysteen

Daniel Geraghty St. Kierans

Darragh O’Keeffe Kilpeacon

Donnacha O’Callaghan St. Patricks

Dylan O’Sullivan Kilteely

Eddie Murphy O’Connor Askeaton/Ballysteen

Eli O’Riordan Fr Caseys

Eoin Smith Cappamore

Fintan O’Sullivan Ballybrown

Jack Corkery Knockaderry

Jack Quinlivan Fr. Caseys

Jamie Baynham Monagea

John Egan Kilteely

Killian Bennett Bruff

Mark Donnellan Ahane

Mark Faust Balylanders

Mark Walsh Galtee Gaels

Michael Southgate Adare

Micheal Cuddihy Kildimo/Pallaskenry

Patrick Dolphin Kilpeacon

Peter O’Dwyer Galbally

Rian McBrearty Monaleen

Rory O Connnor St. Senans

Ruadhan O Connor Newcastlewest

Sam Den Dikken Ahane

Sean Kilbridge Fr Caseys

Shane Hanrahan Galbally

Shane O Donoghue Ballylanders

Shay McCarthy St Patricks

Tom Marsden Ahane

Tomas Sheahan Askeaton/Ballysteen

U16-Football Mentors Club

John Keane Ahane

Mike Meade Ballylanders

DJ Collins UL

Denis O’Keeffe Ahane

Seanie Buckley Drom-Broadford

Jacqueline O’Connor Athea

U16 Munster Football Tournament on 7th July 2018

HOSTED BY LIMERICK GAA

Generously sponsored by Fitzgerald’s Woodlands House Hotel & Spa, Adare

Group 1 – Based at Mick Neville Park, Rathkeale

Cork Red

Tipperary

Clare

Waterford

Group 1 Round 1 @ 11.00am 30 mins game (15 minutes each half)

Cork Red v Tipperary Referee: Jonathan Hayes (Limerick)

Clare v Waterford Referee: John O’Halloran (Limerick)

Group 1 Round 2 @ 12.00pm 30 mins game (15 minutes each half)

Cork Red v Clare Referee: John O’Halloran (Limerick)

Tipperary v Waterford Referee Jonathan Hayes (Limerick)

Group 1 Round 3 @ 1.00pm 30 mins game (15 minutes each half)

Waterford v Cork Red Referee: John O’Halloran (Limerick)

Clare v Tipperary Referee: Jonathan Hayes (Limerick)

———————————————————————————————————–

Group 2 – Based at Mick Neville Park  Rathkeale   (Note Change of Venue)

Limerick

Cork White

Kerry

Group 2 Round 1 @ 10.30am 44 mins game (22 minutes each half)

Limerick v Cork White Referee: Chris Maguire (Clare)

Kerry Bye

Group 2 Round 2 @ 11.40am 44 mins game (22 minutes each half)

Kerry v Limerick Referee: Pa O’Driscoll (Cork)

Cork White Bye

Group 2 Round 3 @ 12.50pm 44 mins game (22 minutes each half)

Cork White v Kerry Referee: Chris Maguire (Clare)

Limerick Bye

Knockout Stages – Based at Mick Neville Park, Rathkeale

Plate Final @ 2.30pm 40 mins game (20 minutes each half)

Group 1 3rd place team v Group 2 3rd place team

Shield Final @ 3.15pm 40 mins game (20 minutes each half)

Group 1 Runners Up v Group 2 Runner Up

Cup Final @ 4.00pm 40 mins game (20 minutes each half)

Group 1 winner’s v Group 2 winners

LIMERICK U14 FOOTBALL SQUAD 2018

Alan Finnegan St. Senan’s

Liam Dennehy Ballylanders

Paddy Kennedy Galbally

Oisin Woulfe Fr. Casey’s

Liam Scanlan Monagea

Cullen Quigley Fr. Casey’s

Owen O’Sullivan Galbally

Killian Aherne Blackrock

Sean Geraghty Newcastlewest

Oisin Collins Newcastlewest

Daire O’Shea Athea

Ajay Behan Gerald Griffins

Adam O’Keeffe Galtee Gaels

Shane Cross St. Patrick’s

Jamie Behan Kildimo/Pallaskenry

Jamie Rogers Kildimo/Pallaskenry

Michael Clifford Ballybricken

Jack Somers Mungret St.Paul’s

David Guilfoyle Mungret St. Paul’s

William Dore Banogue

Oisin O’Connor Monaleen

Jack Golden Monaleen

Dylan O’Connor Fr. Casey’s

Aaron Keirns St. Senan’s

Rian O’Beirne Crecora

Paddy Lynch Bruree

Oisin Williams Monaleen

Evan Lacey Monaleen

Killian O’Mahony St.Senan’s

Oisin O’Farrell St. Senan’s

Josh McMahon Pallasgreen

Cian Scully Banogue

Jack Ryan Galtee Gaels

Colm O’Loughlin Bruff

Sean Torley Newcastlewest

Aaron Neville Newcastlewest

Senan O’Brien St. Senan’s

Robbie Downey Ballylanders

Cian Hogan Glin

Bobby Ring Adare

Management:

Manager Kevin Denihan Galbally

Selectors: Denny Ahern Kilteely/Dromkeen

Gary McCarthy Galbally

Eoin Walsh Ballylanders

Denis O’Dea Kilteely/Dromkeen

Fixtures (not confirmed yet, if I get them early tomorrow I will forward)

Venue: Dungarvan Club Grounds

Teams in Group: Mid West Cork, Tipperary & Limerick

Image may contain: 16 people, people smiling, people standing, outdoor and nature
Image may contain: 1 person, standing, outdoor and nature
Image may contain: 21 people, people smiling
Latest Tweets
Close X