LIMERICK GAA (CLUB) Results weekending Sunday 22nd.July

LIMERICK GAA (CLUB) Results weekending Sunday 22nd.July

Irish Wire Products Ltd Irish Wire Products Ltd County Senior Football Championship
Thu, 19 Jul, Venue: Ballybrown, (Round 3), Adare 4-9 Monaleen 1-6
Sat, 21 Jul, Venue: Killmallock, (Round 3), Ballylanders 0-19 Dromcollogher Broadford 1-10

Irish Wire Products Ltd Irish Wire Products Ltd County Senior Football Championship Group 2
Sun, 22 Jul, Venue: The Bog Garden, (Round 3), Newcastle West 2-10 Ballysteen 0-10

Griffin Coaches County Intermediate Football Championship Group 1
Fri, 20 Jul, Venue: Newcastlewest, (Round 3), Athea 0-14 Glin 2-6
Sat, 21 Jul, Venue: Caherconlish, (Round 3), Claughaun 3-16 Bruff 0-13
Sat, 21 Jul, Venue: Childers Rd, (Round 3), Pallasgreen 0-12 Mungret St Paul’s 0-8

Griffin Coaches County Intermediate Football Championship Group 2
Fri, 20 Jul, Venue: Askeaton, (Round 3), Rathkeale 1-16 Gerald Griffins 1-7
Sun, 22 Jul, Venue: Feenagh Kilmeedy, (Round 3), Galbally 2-14 Mountcollins 2-7

Woodlands House Hotel County Junior A Football Championship Group 1
Thu, 19 Jul, Venue: Rathbane, (Round 2), Kildimo/Pallaskenry 5-8 Crecora Manister 1-9
Thu, 19 Jul, Venue: Kilbreedy, (Round 2), Kilteely Dromkeen 2-15 Newcastle West 0-9

Woodlands House Hotel County Junior A Football Championship Group 2
Sun, 22 Jul, Venue: Ballyagran, (Round 2), Fr Caseys 1-8 Bruree 0-6

Woodlands House Hotel County Junior A Football Championship Group 3
Thu, 19 Jul, Venue: Banogue, (Round 2), Cappagh 2-20 Ballylanders 2-8
Sun, 22 Jul, Venue: Caherconlish, (Round 2), Cappamore 7-14 Fedamore 5-7

Woodlands House Hotel County Junior A Football Championship Group 4
Thu, 19 Jul, Venue: Caherdavin, (Round 2), Ballybrown 3-13 Ballybricken Bohermore 1-7
Sat, 21 Jul, Venue: Fedamore, (Round 2), Croom 5-13 South Liberties 1-6
Q3 Security Systems County Premier Minor Football Championship
Fri, 20 Jul, Venue: Monaleen, (Round 4), Monaleen 2-7 Claughaun 1-9

County Hurling League Division 1
Wed, 18 Jul, Venue: Bruff, (Final ), Doon 2-19 Na Piarsaigh 1-13

County Hurling League Division 2
Tue, 17 Jul, Venue: Mungret St Pauls GAA, (Round 5), Mungret St Paul’s 2-20 Murroe Boher 1-11
Tue, 17 Jul, Venue: Knockainey, (Round 5), Granagh/Ballingarry 1-19 Knockainey 1-16

County Hurling League Division 3
Sat, 21 Jul, Venue: Quaid Park, (Round 3), Feohanagh 2-22 Cappamore 1-14

County Football League Division 2
Mon, 16 Jul, Venue: Mountcollins, (Round 1), Fr Caseys 1-19 St Senan’s 0-9

County Football League Division 4
Mon, 16 Jul, Venue: Kildimo/Pallaskenry, (Round 2), Kildimo/Pallaskenry 2-15 Ahane 1-9

City Junior A Hurling Champioship 2018
Mon, 16 Jul, Venue: Rhebogue, (7), Old Christians 2-12 Mungret St Paul’s 0-14
Tue, 17 Jul, Venue: Rathbane, (5), Ballybrown 2-14 Na Piarsaigh 1-14

City Junior B hurling championship
Tue, 17 Jul, Venue: Claughaun GAA, (1), Crecora Manister 3-23 Claughaun 0-5
Sun, 22 Jul, Venue: Kildimo GAA Pitch, (1), Kildimo-Pallaskenry 4-22 Monaleen 0-6

City Junior B Football championship
Wed, 18 Jul, Venue: St Patrick’s G.A.A Club, (2), St Patrick’s 4-9 Knockane 4-6
Thu, 19 Jul, Venue: Mungret, (2), Mungret St Paul’s 1-16 Na Piarsaigh 1-12

The Villager Bar Castlemahon West Junior B Football Championship
Sun, 22 Jul, Venue: Quaid Park, (Round 3), Dromcollogher Broadford 1-17 St Kieran’s 3-6

The Villager Bar Castlemahon West Junior B Football Championship
Sat, 21 Jul, Venue: Ballingarry, (Round 3), Rathkeale 1-10 Adare 2-5
Sat, 21 Jul, Venue: Ballyhahill, (Round 3), Ballysteen 3-8 Athea 2-0

Quaid Quality Hurley’s and Repairs West Minor Hurling Championship
Tue, 17 Jul, Venue: Killeedy, (Round 5), Croagh/Kilfinny/Rathkeale 3-22 Killeedy Tournafulla 0-5

Fitzsimon’s Printer’s West Minor A Football Championship
Tue, 17 Jul, Venue: Ballysteen, (Round 1), Dromcollogher Broadford 5-8 Ballysteen 3-11
Fri, 20 Jul, Venue: Adare, (Round 2), Ballysteen 4-10 Adare 2-7
Fri, 20 Jul, Venue: Dromcollogher/ Broadford GAA, (Round 2), Newcastle West 6-10 Dromcollogher Broadford 2-8

Fitzsimon’s Printer’s West Minor B Football Championship
Thu, 19 Jul, Venue: Foynes, (Round 3), Shannon Gaels 3-9 St Senan’s 0-14

South Junior B Hurling Championship Dan Dooley Motors
Tue, 17 Jul, Venue: Kilbreedy, (Round 2), Blackrock 0-26 Dromin Athlacca 2-9

South Intermediate Football Championship
Tue, 17 Jul, Venue: Knocklong, (Semi Final ), Bruff 3-13 Hospital Herbertstown 3-8

City South MFC Group 1
City South MFC Group 1
Fri, 20 Jul, Venue: Banogue, (Round 3), Ballylanders 8-16 Banogue 1-1

City South MFC Group 2
Fri, 20 Jul, Venue: Killacolla Gaels, (Round 3), Kildimo/Pallaskenry W/O Killacolla Gaels –
Fri, 20 Jul, Venue: Croom, (Round 3), Croom 6-18 Bruff 2-7

EAST JUNIOR B HURLING CHAMPIONSHIP
Tue, 17 Jul, Venue: Doon, (Round 2), Cappamore 1-15 Doon 1-12

EAST MINOR FOOTBALL CHAMPIONSHIP
Fri, 20 Jul, Venue: Ballybricken Bohermore, (Round 4), Kilpeacon 3-9 Caherconlish 2-9

No automatic alt text available.