Limerick Bord na nOg Results and Fixtures

Bord na nOg Results and Fixtures

Results:

Under 14 Football Division 2
Hospital Herbertstown 1-5, Galbally 1-5; Oola 7-14, Ahane 0-1; Knockaderry Monagea 1-10, St. Kieran’s 1-5; Killacolla Gaels 3-12, Bruff 1-5; St. Senan’s 4-18, Cappagh Rathkeale 0-7; Adare 5-5, Askeaton Ballysteen Kilcornan 3-5.
Under 14 Football Division 3
Cois Laoi Gaels 9-11, Ballylanders 3-6; Granagh Ballingarry 10-5, Athea 1-4; Pallasgreen 5-10, Blackrock 1-2; Claughaun 14-8, Glin 0-3.
Under 14 Football 13 aside
Galtee Gaels 3-11, Caherconlish 1-1.
Under 16 Football Division 3
Ballylanders 6-9, Galtee Gaels 1-4
Under 13 Hurling Division 1
Ahane 3-9, Patrickswell 0-3; Mungret 0-10, Monaleen 2-3; Ballybrown 4-8, Murroe Boher 1-6.

Under 13 Hurling Division 2
Caherline 3-6, Cois Laoi Gaels 0-4; Garryspillane 3-10, Pallasgreen 0-2.

Under 13 Hurling Division 3

St. Kieran’s 4-4, Askeaton Ballysteen Kilcornan 1-2; Dromcollogher Broadford 2-8, Askeaton Ballysteen Kilcornan 0-2; Hospital Herbertstown 2-8, Blackrock 1-4.
Under 13 Hurling 13 aside

Croom 2-6, Dromin Athlacca Banogue 0-8; Glenroe 3-6, Knockainey 4-2.

Under 16 Hurling Division 1
Monaleen 2-17, Patrickswell 1-9; Mungret 5-18, Adare 1-12; Southside Gaels 2-14, Doon 2-7.

Under 16 Hurling Division 2

Killacolla Gaels 2-19, Murroe Boher 0-8; Belville Gaels 1-14, Killeedy Tournafulla 1-13; Knockaderry Monagea 0-15, Cappamore 1-12; Newcastle West 4-14, Blackrock 2-8; Cois Laoi Gaels 8-15, Glenroe 2-9; Hospital Herbertstown 5-13, Kilmallock 4-9; Ahane 6-15, Kildimo Pallaskenry 2-6.

Under 16 Hurling Division 3

South Liberties 2-12, Dromcollogher Broadford 3-9; Granagh Ballingarry 1-14, St. Kieran’s 2-1; Askeaton Ballysteen Kilcornan 3-8, Dromin Athlacca Banogue 1-9.

Fixtures:

Thursday August 9th

Under 13 Hurling Division 1

Adare v Na Piarsaigh in Adare at 7.15pm

Monaleen v Murroe Boher in Monaleen at 7.15pm

Doon v Mungret in Doon at 7.15pm

Under 13 Hurling Division 2

Belville Gaels v Newcastle West in Feenagh Kilmeedy at 7.15pm

Templeglantine v Killeedy Tournafulla in Templeglantine at 7.15pm

Pallasgreen v Cappamore in Pallasgreen at 7.30pm

Caherline v Garryspillane in Caherconlish at 7.30pm

Under 13 Hurling Division 3
Dromcollogher Broadford v Croagh Kilfinny Rathkeale in Dromcollogher at 7.15pm

Knockaderry Monagea v Askeaton Ballysteen Kilcornan in Knockaderry at 7.15pm

Hospital Hernertstown v South Liberties in Hospital at 7.30pm

Southside Gaels v Blackrock in Claughaun at 7.30pm

Friday August 10th

Under 13 Hurling Division 2

Kilpeacon v Templeglantine in Ballybricken at 7.15pm

Sunday August 12th

Under 13 Hurling Division 2

Cois Laoi Gaels v Garryspillane in Kilbreedy at 11am

Monday August 13th

Under 16 Football Division 1

Monaleen v Fr. Casey’s in Monaleen at 7.15pm

Askeaton Ballysteen Kilcornan v Newcastle West in Askeaton at 7.15pm

St. Patrick’s v Kilpeacon in St. Patrick’s at 7.15pm

Galbally v Mungret in Galbally at 7.15pm

Under 16 Football Division 2

Cappamore v St. Kieran’s in Cappamore at 7.15pm

Knockainey v Claughaun in Knockainey at 7.15pm

Sarsfields v Ahane in Pallasgreen at 7.15pm

Belville Gaels v Kildimo-Pallaskenry in Quaid Park at 7.15pm

Adare v Killacolla Gaels in Adare at 7.15pm

Croom v Oola in Croom at 7.15pm

Under 16 Football Division 3
Rathkeale Cappagh v Dromcollogher Broadford in The Bog Garden at 7.15pm

Bruff v Mungret in Bruff at 7.15pm

Granagh Ballaingarry v Athea in Ballingarry at 7.15pm

Caherconlish v Galtee Gaels in Caherconlish at 7.15pm

Ballylanders v South Liberties in Ballylanders at 7.15pm

Mungret v St. Patrick’s in Mungret at 7.15pm

Wednesday August 15th

Under 16 Hurling Division 2

Kildimo-Pallaskenry v Croom in Pallaskenry at 7.15pm

Under 14 Football Division 1

Ballybrown v Monaleen in Ballybrown at 7.15pm

Newcastle West v Fr. Casey’s in Newcastle West at 7.15pm

Under 14 Football Division 2

Bruff v Cappamore in Bruff at 7.15pm

Killacolla Gaels v Oola in Bruree at 7.15pm

Kildimo-Pallaskenry v St. Kieran’s in Pallaskenry at 7.15pm

St. Senan’s v Dromcollogher Broadford in Foynes at 7.15pm

Kilpeacon v Hospital Herbertstown in Ballybricken at 7.15pm

Galbally v Ahane in Galbally at 7.15pm

Askeaton Ballysteen Kilcornan v Cappagh Rathkeale in Askeaton at 7.15pm

Belville Gaels v Adare in Quaid Park at 7.15pm

Under 14 Football Division 3

Ballylanders v Dromin Athlacca Banogue in Ballylanders at 7.15pm
Glin v Monaleen in Glin at 7.15pm

St. Patrick’s v Athea in St. Patrick’s at 7.15pm

Pallasgreen v Cois Laoi Gaels in Pallasgreen at 7.15pm

Granagh Ballingarry v Claughaun in Ballingarry at 7.15pm

Image may contain: one or more people and crowd