Bord na nOg Results and Fixtures
Results:
Under 14 Hurling Division 1
Doon 0-13, Newcastle West 0-3; Na Piarsaigh 6-13, Monaleen 0-3.
Under 14 Hurling Division 2
Kilmallock 6-11, Dromin Athlacca Banogue 2-7; Knockainey 6-14, Southside Gaels 0-0; Knockaderry Monagea 1-8, Cois Laoi Gaels 1-6; Belville Gaels 0-11, Adare 0-6; Bruff 4-7, Garryspillane 2-9; Cappamore 2-6, Murroe Boher 1-9.
Under 14 Hurling Division 3
Blackrock 5-12, Na Piarsaigh 0-0; South Liberties 2-8, Templeglantine 2-7.
Under 14 Hurling 13 aside
Glenroe 4-6, Granagh Ballingarry 2-7.
Under 13 Hurling Division 1
Adare 4-8, Bruff 3-4; Monaleen 2-3, Doon 0-3; Mungret 3-5, Ballybrown 1-6.
Under 13 Hurling Division 2
Belville Gaels 2-6, Templeglantine 1-8; Cappamore 5-8, Cois Laoi Gaels 1-4.
Under 13 Hurling Division 3
Dromcollogher Broadford 4-7, Knockaderry Monagea 1-2.
Under 13 Hurling 13 aside
Glenroe 7-8, Dromin Athlacca Banogue 4-4.
Under 13 Football 13 aside
Galtee Gaels 1-6, Mountcollins 0-2.
Under 16 Football Division 1
Newcastle West 4-12, Monaleen 0-5; Askeaton Ballysteen Kilcornan 3-11, Kilpeacon 1-7; Mungret 2-11, St. Patricks 1-6; St. Patrick’s 9-13, Askeaton Ballysteen Kilcornan 1-4.
Under 16 Football Division 2
Knockainey 2-14, Oola 3-9; Claughaun 3-17, Sarsfields 1-7.
Under 16 Football Division 3
Granagh/Ballingarry 4-3, Glin 0-6; Athea 4-4, Rathkeale Cappagh 2-6; Mungret 2-9, Caherconlish 0-6.
Fixtures:
Thursday 2nd August
Under 13 Hurling Division 1
Patrickswell v Ahane in Patrickswell at 7.15pm
Mungret v Monaleen in Mungret at 7.15pm
Murroe Boher v Ballybrown in Murroe at 7.15pm
Under 13 Hurling Division 2
Belville Gaels v Killeedy Tournafulla in Feenagh Kilmeedy at 7.15pm
Kilpeacon v Templeglantine in Ballybricken at 7.15pm
Cois Laoi Gaels v Caherline in Kilbreedy at 7.15pm
Garryspillane v Pallasgreen in Knocklong at 7.15pm
Under 13 Hurling Division 3
Croagh Kilfinny Rathkeale v St. Kieran’s at 7.15pm
Askeaton Ballysteen Kilcornan v Dromcollogher Broadford in Askeaton at 7.15pm
South Liberties v Southside Gaels in South Liberties at 7.15pm
Blackrock v Hospital Herbertstown in Kilfinane at 7.15pm
Under 13 Hurling 13 aside
Croom v Dromin Athlacca Banogue in Croom at 7.15pm
Glenroe v Knockainey in Glenroe at 7.15pm
Sunday 5th August
Under 13 Hurling 13 aside
Dromin Athlacca Banogue v Knockainey in Banogue at 7.15pm
Monday 6th August
Under 16 Hurling Division 1
Patrickswell v Monaleen in Patrickswell at 7.15pm
Adare v Mungret in Adare at 7.15pm
Bruff v Kilpeacon in Bruff at 7.15pm
Southside Gaels v Doon in Rhebogue at 7.15pm
Under 16 Hurling Division 2
Murroe Boher v Killacolla Gaels in Murroe at 7.15pm
Belville Gaels v Killeedy Tournafulla in Feenagh Kilmeedy
Knockaderry Monagea v Cappamore in Monagea at 7.15pm
Croom v Garryspillane in Croom at 7.15pm
Newcastle West v Blackrock in Newcastle West at 7.15pm
Cois Laoi Gaels v Glenroe in Kilbreedy at 7.15pm
Kilmallock v Hospital Herbertstown in Kilmallock at 7.15pm
Ahane v Kildimo Pallaskenry in Ahane at 7.15pm
Under 16 Hurling Division 3
South Liberties v Dromcollogher Broadford in South Liberties at 7.15pm
St. Kieran’s v Granagh Ballingarry at 7.15pm
Askeaton Ballysteen Kilcornan v Dromin Athlacca Banogue in Askeaton at 7.15pm
Tuesday 7th August
Under 14 Football Division 1
Newcastle West v Ballybrown in Newcastle West at 7.15pm
Under 13 Hurling Division 2
Pallasgreen v Caherline in Pallasgreen at 7.15pm
Wednesday 8th August
Under 16 Football Division 2
Adare v Kildimo Pallaskenry in Adare at 7.15pm
Under 14 Hurling Division 3
Croagh Kilfinny Rathkeale v Blackrock in Croagh at 7.15pm